Reportáž: Americká grafika tří století

Výstava Americká grafika tří století z National Gallery of Art

Výsledek obrázku pro james mcneill whistler nocturne three centuries of american artKdyž vstoupíte do expozice, zaujme vás obrovská zvětšená reprodukce grafiky Jamese McNeilla Whistlera s názvem Nokturno, doufám, že se se vám bude líbit tak jako mně…

Od 5. říjná 2016 do 8. ledna 2017 probíhá ve Veletržním paláci výstava, kterou pořádá Národní galerie: Americká grafika tří století – od 18. století do současnosti. Najdeme zde autory jako například: John Simon, James McNeill Whistler, Fanny Palmer, Mary Cassatt, George Bellows, Winslow Homer, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Jackson Pollock a další. Výstavu zapůjčila National Gallery of Art ve Washingtonu (připravily ji kurátorky Amy Johnston a Judith Brodie) a přináší okolo sto čtyřiceti nejvýznamnějších grafik od nejen zde zmíněných amerických autorů. Díla jsou chronologicky a stylově řazená. Grafiky zobrazují různorodá témata, například: domorodí obyvatelé, politický život, příroda, zvířata, nebo jsou abstraktní. Užité techniky jsou: mědiryt, akvatinta, suchá jehla, lept, litografie, linoryt, monotyp, sítotisk.

5672d9dbac10b50145963746Co je tam vše k vidění?

Na začátku se nacházejí velmi staré grafiky: jako například Bostonský masakr od Paula Revera nebo V srdci And od Williama Forresta, výstavu ukončují novější díla ve stylu pop art, jako třeba Sladké sny, zlato od Roye Lichtensteina (z roku 1965) nebo Marlin od Andyho Warhola (z roku 1967). Vedle nich mě zaujaly monumentální grafiky s ptačí tématikou jako Pelikán severoamerický a Americký plameňák od Roberta Havella.

Ve veletržním paláci…

Na výstavě je k dispozici objemný katalog s medailony autorů a reprodukcemi jejich děl. Součástí této expozice je rovněž malá grafická dílna, kde si můžete vyzkoušet některé výtvarné techniky (mědiryt, skládání – překrývání obrazů). Pro zahřátí Vám přináším ukázku několika grafik.

INFO

VSTUPNÉ

Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Základní 150 Kč
Snížené 80 Kč
Rodinné 300 Kč
ADRESA

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7

DOPRAVA

Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí

Přeji Vám obohacující zážitek…

Ukázky