Demonstrace v podhradí

„Asi tu máme víc ministrů než maj na hradě“

U příležitosti vzniku samostatného československého státu se na Staroměstském náměstí, už deset minut před zahájením akce, sešlo několik tisíc občanů. Už v 18:25 celé Staroměstské a část malého náměstí bylo přeplněno lidmi.

„Tak jenom 150?“

Tak trefně předpovídá očekávaný Ovčáčkův tweet jeden z účastníků. Naše ostřílená demonstranská skupinka vzápětí ironicky prohodila: „škoda, že jsme si nevzali šálky!“ Otřelí kavárníci se tedy museli spokojit s pouhou přípravou na večerní výkon pro televizní kamery – „fašizací“

img_20161028_181759-pano


Deníček demonstrantů:

17:41 – Po redakční poradě jsme se sebrali a odpochodovali na Staroměstské náměstí. Dorazili jsme 45 min před začátkem akce. Doufali jsme v lepší místa. Ne. V zdrcujícím počtu 3 členů redakce jsme tedy zaujali místa před pódiem. Alex si stěžuje, že nic nevidí.

18:01 -Vinš odchází hledat spolukavárníky do zadních řad. Alex si stěžuje. Drží šéfredaktora za rukáv. Bojí se, že se ztratí. Šéfredaktor mění svůj názor k účasti na těchto akcích.

18:21 – Vinš je furt pryč. V zoufalém pokusu o navázání smysluplného kontaktu se svým zástupcem Kuthan poukazuje na fakt, že na Staroměstském náměstí jezdila tramvaj. Alex usoudila, že zde pořád jezdí. Ne. Nedostane se tudy domů. Do diskuze se připojila postarší slečna z davu. Málem jsme rozdmýchali další demonstraci.

18:30 – Alex poprvé nahlédla směrem k pódiu. Zjistila, že je moc malá, a tak vyhledala práh s elektrickým vedením, aby alespoň o těch pár čísel byla větší. Ne. Alex si stěžuje.

18:31 – Akci uvádějí Petr Gazdík a Michal Horáček. Místopředsesa sněmovny Petr Gazdík avizuje, že celou akci bude moderovat Horáček. Horáček začíná svůj moderátorský výstup slovy: „Dobrý den, dámy a pánové, chlapci a děvčata“ a svou nuceně žoviální dikcí naštve rovnou polovinu náměstí.

18:34 – Podle reportérů MF DNES je na náměstí několik tisíc lidí. Postranní uličky jsou ale zaplněné. Několik?

18:40 – Po sérii katastrofálně zvládnutých hudebních sól nám přichází zpráva od jednoho kavárnického fašisty, že soupravy metra jsou cestou na stanici Staroměstská zcela zaplněné. ČD posilují spoje do hl. města.

18:43 – Lidé před námi se Alex zželelo a pustili ji dopředu. My tam musíme s ní. Alex si stěžuje.

19:03 – Na dějišti se ukazuje signatář Charty 77 a polistopadový předseda vlády Petr Pithart. Na náměstí vyřknul tato slova: „Vzpomeňme ty, kteří nás na toto náměstí přivedli. Byli to přece Václav Havel a dalajláma a také pan Jiří Brady, to oni nám připomínají, že Česká republika se nesmí stát ani firmou, ale ani obchodovatelnou položkou. Slibme si to,“ Nato se z předních řad ozvalo jasné zvolání „Pithart na hrad“.

19:10 – Michal Horáček přivítal dalšího ministra. Na akci přišel Daniel Herman. Ministr kultury vysvětlil původ slova „ministr“. Tento pojem pochází z latiny a znamená „sloužit“. „A to i sloužit pravdě,“ dodal.

19:20 Alex si stěžuje. Alex bolí nohy.

19:24 – Průvodce večerem Horáček vítá některé primátory a starosty měst ČR. Akce se účastnil například primátor Zlína nebo starosta Uherského Hradiště.

19:28 – Ke slovu se dostal primátor Zlína Miroslav Adámek. „Pan Brady nám pomáhá s obnovou našeho města, s obnovou památníku Tomáše Bati“ poté dodal: „Jeden politik, který má rád bonmoty a kvůli kterému jsme tady, když jsme ho požádali o pomoc při hledání peněz na obnovu Baťova památníku, mi při návštěvě Zlína poradil, abychom si raději vsadili sportku.“

19:38 – Účastníci zapalují svíčky na důkaz díků těm, kdo za nás bojoval v temných časech. Žertujeme, že je to v háji. Teď sem přijedou hasiči a celý to tu preventivně pokropjej.

19:44 – Alex si stěžuje. Vosk ze svíček jí pomalu stekl na prsty. „Bolíííí“.

19:50 – Horáčkovo moderování pokračuje ve stylu vyvolavače u kolotočů, hovoří hrubě nespisovně, snaží se žertovat, ale přítomné spíš shazuje. Kultivovaný veřejný projev Pitharta nebo Hermana s tím ostře kontrastuje.

19:54 – Na pódium nastoupil Jiří Brady s celou svou rodinou a pronáší až hořce humornou řeč. „Moje zásada je, aby měl člověk štěstí. A já měl to štěstí, že jsem nedostal medaili, teď jich mám tolik, že je ani nenacpu do kufru“ prohlásil Jiří Brady.

19:55 – Byť akce pokračovala ještě dalších deset minut, za hodnotný konec by se dal považovat výrok Jiřího Bradyho: „Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoci. Nejedná se totiž nyní o mě, jedná se o demokracii“.

20:00 – Alex si stěžuje, že jí v metru ušlapou, a pokud ještě žije tak si stěžuje dodnes.


Petr Jan Vinš, redaktor
Petr Jan Vinš, redaktor
Alexandra Nosková, zástupce šéfredaktora
Alexandra Nosková, zástupce šéfredaktora
Jakub Kuthan, šéfredaktor
Jakub Kuthan, šéfredaktor

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.