Brexit vs butter shortbreads

Jako pravidelní čtenáři Jew´s News, zajisté víte, že dvacátéhočtvrtého července Británie rozhodla o svém odchodu z EU. Po dvou měsících se ale stále občané EU a Británie vyrovnávají s tímto šokem. „Být součástí EU nám dává pocit stability a bezpečí“ říkají mladí Britové.  O politické situaci psát ale nechci, o to se postaral náš mladý politolog a demagog – šéfredaktor.

Kdysi bývala Británie symbolem moci, elegance a vznešenosti. Co ale v dnešní době znamená být Brit a vůbec Británie? Znamená to tedy jíst indické jídlo, mít Švédský nábytek a jezdit německým autem? Je jasné, že se pojem „Brit“ a „Británie“ stále mění. Co tato hodnota znamená jsem zjišťovala u dvou britských občanů žijících v České republice. Učitel angličtiny Kevin Glanville a sopranistka Christina Johnston Myachin.

„I don´t associate myself with being British, most people don´t. I consider myself English so being English to me means being fair, honest and tolerant. It also means being socially awkward, reserved and having a dry sense of humor.“

„Britain for me congers up feelings of pride and long great history of Kings and Queens and democracy. To me it means elegance, grace and prosperity. Being British I feel proud and lucky. We are a free country, with good finance and good living conditions. We have a great monarchy and I am proud to belong to England which has the Queen. For me i tis a great nation that is friendly with all other nations. We are polite and friendly people and work very hard.“

Jak zde vidíte, názory jsou různé. Někteří Britové se necítí být Brity, nýbrž Angličany, ale je důležité si uvědomit, že Anglie do Británie patří a tudíž o Angličanech můžeme hovořit jako o Britech. Je však zajímavé, že oni sebe vnímají víc jako Angličany, než Brity. Přirovnala bych to k ČR, kde jsme členy EU, ale také o sobě mluvíme víc jako o Češích, než o Evropanech, a např. naše velmi oblíbené hnutí Tomia Okamury – SPD usiluje o tzv. „Czechxit.“ A to je teď v Británii díky Brexitu ještě silnější. Zanedlouho nebudou členy Evropské unie, takže o sobě nebudou hovořit jako o členy EU, a když se třeba polovina necítí ani jako Britové, rozpadne se tedy Spojené království a budou z nich Angličané, Skotové, Velšané a Irové? Tuto budoucnost může rozhodnout i druhé skotské referendum.

Politiku ale přenecháme našim expertům. Asi bych tedy řekla, že být Brit znamená sledovat fejsbukovou stránku „Very British Problems“, nakupovat v Marks and Spencer, vlastnit sedm nepromokavých Burberry bund, jíst skotské butter shortbreads, předstírat „posh“ přízvuk a samozřejmě vlastnit ten nejlepší deštník a holinky ve městě.

Alexandra Nosková, redaktor
Alexandra Nosková, redaktor