Nová tvář EET – Každá šestá hospoda zavřená

E(E)T

Není tomu ani tak dlouho, co byl schválen zákon o zavedení elektronické evidence tržeb (zkratkou EET). Podivuhodné až do nedávné doby zůstávalo, jak málo informací proniklo k nedůtklivě čekající veřejnosti. Teprve v předešlých týdnech vyplynulo na povrch několik důležitých faktů o EET. Elektronická evidence tržeb sklízí negativní ohlasy především ze strany malých podnikatelů. Opozice v čele s TOP 09 a ODS označila EET coby „nepřipustitelnou fízlárnu“.

Za kolik?

S konkrétní vyúčtováním, které bude muset zaplatit každý podnikatel (kromě řemeslníků a trhovců, u kterých se uvažuje o EET až mezi lety 2018-2020), přišel jeden s oslovených podnikatelů. Podnikatele oslovovali redaktoři z internetových novin Svobodné Fórum. Dle Svobodného Fóra hostinský, který dodal toto vyúčtování, chce zůstat v anonymitě. Důvodem jsou pravděpodobně obavy z popotahování ze strany finančního úřadu, jak se to už podobně přihodilo ostatním podnikatelům, kteří nahlas kritizovali EET. Hostinský z dvacetitisícového města, kde vlastní restauraci s kapacitou 30míst, pro Svobodné fórum uvedl: „Když pominu, že mi celý systém EET vadí kvůli tomu, že nás nějací úředníci budou neustále špiclovat, nesmírně mě štvou ty vyhozené peníze. Znamená to, že každý měsíc jen za internet a software, bez kterého to nejde, vyhodím 940 korun. To je za rok přes 11 tisíc korun. Za ty jsem mohl koupit nové nádobí nebo úspornější lednici. Ale nic takového nebude. Vyhodím ty peníze kvůli Babišovi a ČSSD, kteří jsou přesvědčeni, že každý podnikatel v této zemi krade. Je mi jasné, že pro něj, který sám sobě přihrává dotace, není 940 korun měsíčně nic, ale pro mě je to dost peněz. Chce nás, nezávislé a svobodné podnikatele, zničit.“

Dále také prozradil, kolik bude stát koupě veškerého příslušenství potřebného k EET. Kromě poplatků za správu EET a placení služeb s EET spojených (např. internet) si budou muset podnikatelé zaplatit i veškerou techniku (tedy počítače, speciální pokladnu, tablety, routery a tiskárny). „Router na bezdrátové připojení stojí okolo 4900 Kč, celý systém pokladny 19.000 Kč včetně DPH. K tomu musíme ještě připočítat měsíční poplatek za software pro EET ve výši 500 Kč a připojení k internetu za 440 Kč na měsíc,“ spočítal pro Svobodné fórum hostinský. Tyto výdaje mohou být pro některé malé podnikatele likvidační.

Výzkum říká, že každý šestý hospodský chce skončit s podnikáním

Výzkum si objednala samotná firma, která EET pomáhá zavést. Ironické je, že výsledky průzkumu dva dny po zveřejnění firma z internetu stáhla. Průzkum ovšem převzaly živnostenské listy, které mají výsledky stále dostupné na svém webu. Vysoké výdaje jsou pro majitele malých hospod zcela nepředstavitelné. Podle výzkumu téměř šestina hospodských uvažuje svoji hospodu zavřít, jakmile začne EET platit. Představa zavřených hostinců je asi jen stěží představitelná, ale pokud průzkum nelže, pak by reálně hrozilo uzavření mnoha hospod po celé republice. 23.900 Kč (plus 560 Kč měsíčně) je zřejmě příliš vysoká daň za podnikání. Koneckonců podobný dopad měla i tzv. chorvatská fiskalizace, tedy obdoba českého EET, která byla v Chorvatsku zaváděna ve třech fázích v roce 2013. Stejná skupina, která připravovala tuto „fiskalizaci“ spolupracuje i na české EET. Náhoda? Nemyslím si.

Trefně shrnul situaci předseda asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek slovy: „EET pomůže velkým firmám zlikvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků“.

Jakub Kuthan, šéfredaktor
Jakub Kuthan, šéfredaktor

Autor: Jakub Kuthan

Jakub Kuthan je student oktávy LŠ. V redakci školního časopisu je od jejího vzniku, tři roky byl šéfredaktorem Jew's News, nyní se stáhl do ústraní. Zabývá se editorskými pracemi a příležitostním přispíváním.

Jeden komentář u “Nová tvář EET – Každá šestá hospoda zavřená”

  1. Pokud výzkum říká, že to bude každý 6 hospodský, je to bohužel stále malé číslo. Mělo by to být 3 z 10.
    Každopádně, pokud zavřou ti, co nemají pokladny a musejí je nyní pořídit, je to myslím dobře. Nic ve zlém, ale jak bez pokladen chtějí řešit agendu, kterou jim nařizuje legislativa schválená právě tou TOP 09 (jejími politiky z minulosti) a ODS. To bych opravdu rád viděl. Dle mého, bez pokladny tohle dělat nejde a nešlo. Možná tak na vesnické hospodě, kde má jen točené pivo, točenou limo a nějakou tu sušenku, max. utopence.
    Špiclování??? Co prosím? Jako to, že uvidí denní tržby, které má dotyčný stejně evidovat každý den? Hodně ubohý argument. Ano, nepůjde krátit daně už tak okatě a dělit tržbu klidně i 4-6x. Nepůjde už tak dobře platiti lidi z pracáku papírově na dohodu za pár kaček … ano, cca 30-35% snad zavře a postihne to v drtivé většině ty, co přežívají jen díky tomu, že na DPH, daně a zaměstnávání zaměstnanců na HPP „nevěří“.
    Dle mého je EET, zákaz kouření a zákon o trestně právním postihu za špatné jídlo požehnáním pro tento obor podnikání. Za posledních 20 let neudělal pro gastro nic lepšího ve vší úctě k Vaňkovi, Zdeňkovi a jiným, kteří ukazují jak by měla restaurace vypadat a fungovat.

Komentáře jsou uzavřeny.