Jak pečovat o knihu 1. Uskladnění a základní péče

Knihy sice nejsou živý organismus (i když některé k tomu právě díky nedostatku péče nemají příliš daleko), ale přesto by bylo vhodné se k nim chovat s úctou, láskou a péčí. Vězte, že rčení „papír snese všechno“ se vztahuje pouze na obsahovou stránku… Tento příspěvek nebude moc veselý a potěší maximálně nějakého knižního sadistu… Zvláště u závěrečné části doporučuji slabším náturám  nečíst a pevně zavřít oči. Předem také upozorňuji, že veškeré názory zde projevené jsou pouze mé osobní, odráží můj osobní vkus/nevkus a určitě je nevnucuji někomu jinému.

Kam umístit knihu, kterou zrovna nečteme: Ideálně do dřevěné nebo kovové knihovny, skleněná dvířka nejsou podmínkou, ale pokud máte v pokoji perský koberec a neradi vysáváte, tak Vám budou knihy vděčné.

20160906_125237
Kniha vlevo byla ve výloze, kde na ni svítilo. Kniha vpravo nikoliv..

Na knihovnu by ideálně nemělo svítit slunce. V papíru mohou vyvolat sluneční paprsky reakci, která vede k zažloutnutí stránek, nebo vyblednutí (vyšisování) vazeb. A to by byla škoda, ne? Zvlášť, pokud si (stejně jako já) kupujete knihy na metry jen kvůli tomu, aby jejich ušlechtilé hřbety zdobily Vaše obydlí a Vy získaly pověst intelektuála, bibliofila a filantropa.  To, že nejdelší kniha kterou jste kdy přečetli, byly omalovánky, se nikdo nikdy nedozví… Tak tedy, pozor na světlo 🙂

3pest
Vhodný oděv pro práci se zasaženou knihou

 

Když je světla hodně málo a je  slyšet kapající voda, tak je velmi pravděpodobné, že jste se ocitli ve sklepě. A pokud se tam s Vámi ocitly i knihy, tak si můžete být jistí, že se jim tam moc nelíbí. . Co se jim může stát?  Jistě Vás napadne, že se jim třeba může rozklížit vazba, nebo zkroutit listy. Z praxe své a svých kolegů mohu dodat, že to není zdaleka to nejhorší.

 Nejhorší jsou plísně, které v knize mohou vybujet, mnohdy skryté a na první pohled neviditelné. Často se musí chemicky zničit, neb mohou i ohrožovat zdraví. Proto si dvakrát rozmyslete, jestli se Vám manipulace s takovým fondem vyplatí. Určitě je na místě si vzít alespoň rukavice a roušku. Zdraví je jen jedno.

I když si ze sklepa donesete výborný a vzácný úlovek, na první pohled nezasažen ani plísní, ani houbou, ani knižním červem, není vyhráno. Pokud kniha do sebe nasála takovou tu „sklepní zatuchlost“, je velice pravděpodobné, že ani po letech odvětrávání a vynášení na vzduch se jí nezbavíte. Je téměř nezničitelná.

20160906_105232
Něco se evidentně dobře najedlo..

A také pozor na domácí a divoká zviřátka… Je jim jedno, jestli žvýkají knihu, nebo gumový míček..

Čtení knihy 

20160906_105303
Tahle kniha příliš štěstí neměla… myslím, že je to asi káva (na knižnám bloku jsou hnědé skvrny)

Při čtení knihy je vhodné nejíst a ani nepít. Já vím, pohoda s knihou a jídlem je nejlepší, ale neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech. Káva se může převrhnout, salám upadnout… a máte na knize věčnou památku na příjemný letní podvečer. Samozřejmě, třeba Vám to nevadí, ale mě osobně  to asi trošku vadí  a u knih z knihovny (třeba mě svěřené) by mi to vadilo docela dost…

 

Když už jsme u jídla a využití, tak kniha neslouží ani jako talířek, ani jako podložka.. V případě talířku na jejím povrchu mohou zůstat hranaté a kulaté stopy po dnu hrnečku, v případě podložky (třeba pod papír) bude mít kniha na deskách navěky vyryt třeba nákupní seznam, nebo že XY je hrozný bl..c a nemáte ho rádi. A co když se s ním pak začnete kamarádit??? Náhodou narazí na prorytou knihu a  je po nadějném přátelství… Můžete sice tvrdit, že jste ji od někoho dostali, ale myslím, že je opravdu jednodušší se takovým situacím vyhnout..

A na závěr něco k diskuzi a zamyšlení.  Co s knihami, které číst nechcete, v antikvaripaperbrown-3átu je nechtějí,

nikdo je nechce ani zadarmo, zabírají místo? Našla jsem i toto využití. Osobně při pohledu na tato umělecká díla (práci to muselo dát, o tom žádná) hrozně trpím. Takhle zacházet s knihou (i učebnici matematiky bych litovala)… Ale to je můj problém.. více obrázků zde

 

Jestli si prosím z knihovny LŠ odnesete nějaké vyřazené knihy a toto s nimi provedete, prosím, neříkejte mi to. Nechci to vědět (ani vidět)..

5knihy

Jak se chovat k rozečtené knize a čím knihu zakládat je natolik rozsáhlý problém, že na jeho řešení musí být vynaložen celý článek. Tak příště!

Anna Hotová, knihovnice LŠ
Anna Hotová, knihovnice LŠ