Theresa May: kapitán v neznámých vodách

Margaret Thatch… teda Theresa May

Po červnovém referendu o vystoupení Spojeného Království z Evropské Unie rezignoval britský premiér David Cameron, s odůvodněním, že „loď, která reprezentuje náš stát, musí v těchto neznámých vodách, ve kterých se po volbě pro Brexit nacházíme, musí vést jiný kapitán“.  Tímto kapitánem se stala dáma, která působila v předních řadách britského parlamentu již za vlády Davida Camerona, 59ti letá Theresa Mary Mayová, druhá ženská premiérka Spojeného Království.

TM a MT

Podobnosti mezi ní a její předchůdkyní, Margaret Thatcherovou, mnohé zarazily – obě jsou členky (a předsedkyněmi) konzervativní strany, v mnohých případech zastávají podobné názory. Ani jedna z nich se neobešla bez poněkud dětinských vtípků při diskuzích (o často velmi důležitých tématech) směřované často na lídry opozice. I přes fakt, že je Theresa Mayová značně zkušenější než byla Margaret Thatcherová, když se ujala funkce premiérky, podobnost mezi těmito dvěma významnými politickými osobnostmi jen tak někomu neujde.

Brexit means Brexit?

Theresa Mayová se ujala břemena premiérství po již zmiňovaném referendu o vystoupení Británie z EU. Některým se může zdát poněkud paradoxní, že politička, která bojovala za setrvání v EU po boku tehdejšího premiéra Davida Camerona, vybrala za britského šéfa diplomacie jednu z největších ´ikon´ podporovatelů Brexitu, Borise Johnsona, a založila ministerstvo pro vystoupení z EU, kterému také šéfuje oddaný brexitář – nemluvě o její teď relativně známé a již zmiňované frázi ´Brexit means Brexit´(tedy že Brexit znamená Brexit), čímž chce nejspíš paní premiérka říci, že to jak se rozhodli lidé Británie je definitivní, a že k vystoupení z EU dojde. Někoho by také mohlo zarazit, že Theresa Mayová nad spuštěním celého procesu vystoupení z EU, tedy aktivováním článku 50 lisabonské smlouvy, váhá. I když je to logické, vzhledem k tomu, že Británie si chce před zahájením vystoupení z EU vytvořit, co nejlepší pozici (která by však mohla být poněkud nevýhodná pro EU, která zase po Británii požaduje, aby zahájila jednání až po aktivaci článku 50), avšak vzhledem k frázi ´Brexit means Brexit´ to některým lidem může přijít trošku zvláštní.

A ‚doma‘

Již zmiňované výroky proti předsedovi Labouristů, Jeremy Corbynovi, naznačují, že jsou si dvě premiérky blízko i co se týče názorů ohledně zdanění, privatizace apod. Theresa Mayová sice při svém prvním proslovu prohlásila, že půjde ve vyšlapaných stopách, které zbyly po vládě Davida Camerona, a že, nepřekvapivě, chce vytvořit lepší Británii. S tím souvisí vytváření „státu, který funguje pro všechny“, a paní Mayová se specificky zmínila o nespravedlnosti, kterou musíme potlačit, tedy o statistikách, které ukazují, že člověk, který se narodí do chudé rodiny průměrně zemře o 9 let dříve něž jiný člověk. Že ženy dostávají za stejné množství odpracovaných hodin méně peněz než muži, že člověk, který chodil do státní školy má menší pravděpodobnost dosáhnout na vysokoškolský titul než člověk vzdělaný ve škole soukromé apod. Realita je však trochu jiná. I když ve svém proslovu chtěla nejspíš paní premiérka oslovit především voliče uprostřed politického spektra, její kabinet je spíše vpravo. Je také důležité se poohlédnout za její politickou minulostí – i když se ve svém prvním proslovu představila jako ´progresivní konzervatička, její minulost naznačuje přesný opak toho. Během šesti let v kabinetu Davida Camerona se jevila jako více proti-imigrační, proti-EU a jako člověk, který se pro konzervativce snaží získat, co nejvíce voličů od UKIPu, (United Kingdom Independence Party), čemuž ostatně naznačuje fakt, že jejím směrem byly směřovány útoky hlavních ´pro unijních´ aktivistů daleko předtím než se Boris Johnson ukázal jako hlavní proti unijní politik.

A tak zbývá otázka – co s Británií Theresa Mayová udělá? Vyvede Británii z Evropské Unie? Bude pokračovat ve své poněkud vpravo zaměřené politické historii? To teď asi neví nikdo – až na Theresu Mayovou samotnou. A i když se nabízí mnoho možných variant, je stále moc brzo na to si o budoucnosti Británie dělat nějaké závěry.

Alfie Wills, redaktor
Alfie Wills, redaktor