Kupujeme knihu II – Antikvariát.

Knihy si v knihovnách půjčujeme z několika důvodů. Nejčastější je ten, že si knihu chceme přečíst, ale ještě nevíme, zda si ji i koupíme. Ve většině případů si ji pak opravdu zakoupíme a to ještě nejlépe v tom vydání, které jsme si v knihovně půjčili. Tím si nákup knihy ještě sami dobrovolně ztížíme (Zakoupit třeba Vojnu a mír není umění. Ale sehnat Vojnu a mír, vydání z roku XY, grafickou a typografickou úpravou od určitého umělce… To už je výzva!). Zároveň je vhodné, aby i po nákupu knihy zůstaly finance třeba na zaplacení nájmu, nebo na pár kousků pečiva.  Pro zachování poměru cena/ kvalita / oblíbené vydání je vhodné provést nákup v antikvariátu.

Antikvariáty jsou velmi kouzelná místa. Vchodové dveře obvykle visí jen na pavučině od pavouka. Schody vržou, jen se na ně člověk podívá a výloha je opatřena UV filtrem tvořeným prachem (ale to je dobře, alespoň nevyblednou hromady ve výloze navršených tiskovin). Pokud vstoupíte dovnitř, ocitnete se opravdu v jiném světě. Seženete tam nejen knihy, ale velmi často i grafické listy, exlibris, obrazy… Na policích najdete knižní poklady s krásnými vazbami i zažloutlé paperbacky. Všechny knihy (i ty nejdivnější, věřte mi) si najdou svého kupce…

 Kdyby vás zajímalo, jak se knihy do antikvariátu dostávají, tak je to nejčastěji odkupem (popř. darem). Přinést knihy (nebo nejlépe seznam knih) může opravdu každý. Majitelé antikvariátů jsou znalci napříč všemi obory, a tak si nabízené publikace přeberou přesně dle své specializace. Antikvariáty mohou být zaměřené na odbornou literaturu, cizojazyčnou literaturu, beletrii, Judaica.

V antikvariátu jsem strávila část školní praxe a mám pocit, že knihy už ani jinde nenakupuji. Ráda Vám sdělím pár rad a tipů. Předem upozorňuji, že vše je psané z mého pohledu, a rozhodně to jsou jen mé postřehy a zkušenosti z nákupu knih v antikvariátech. Vaše mohou být úplně jiné 🙂 .

Killarney

NÁKUP V „KAMENNÉM“ OBCHODĚ

Tedy nákup klasickou cestou (= jdu kolem antikvariátu, řeknu si, že se podívám jen na 5 minut a za 3 hodiny vyjdu s hromadou knih).

Výhody tohoto způsobu

Přesně víte, co kupujete. Jednotlivé tituly si můžete osobně prohlédnout, podívat se, jestli nechybí stránky, jestli nejsou umazané a ohmatané (moc.), nebo jinak poškozené.

Můžete i prohodit pár slov s antikvářem a nechat si doporučit další tituly obdobného zaměření. Nebo si nechávat schovávat tituly z  preferovaného oboru, a jednou za čas se zastavit. Z praxe znám lidi, kteří třeba shromažďovali vše o šachách, pivovarnictví, sbírali grafiky určitých umělců….

Nevýhody
Cena

Pokud nakupujete v antikvariátu poprvé a v cenách knih se moc nevyznáte, můžete v nákupní euforii utratit víc, než je reálná cena titulu. V některých antikvariátech mají ceny opravdu přemrštěné. Ale výjimka je, pokud objevíte něco, co jste dlouhodobě  a neúspěšně sháněli.. Pokud Vás ta částka existenčně neohrozí, tak směle do toho.

Časová náročnost

Antikvariáty působí jako stroj času. Jak jsem psala na začátku, jsou to místa kouzelná. Každá tam strávená minuta je v reálu hodina. Je lepší si po nákupu knih neplánovat žádnou návaznou aktivitu. Možná jen jít druhý den do práce, to by se asi dalo, neb většina antikvariátů funguje do 17., 18. hod.

NÁKUP PŘES INTERNET

Nákupy v antikvariátech jsou od roku 2010 snadnější, než kdykoliv předtím. Existuje internetové rozhraní  http://muj-antikvariat.cz/ , které prohledává e-shopy převážně českých antikvariátů, + Aukro a několik antikvariátů slovenských. Můžete zadat libovolný titul a pak se rozhodnout, jestli si pro něj zajdete, nebo si ho necháte poslat.

Vhodné je kombinovat nákup v kamenném obchodě s nákupem přes internet. Většina antikvariátů má externí sklady (nemá vše na prodejně) a je stejně nutné si vybrané tituly předem objednat. A když už tam člověk přijde, tak by byla škoda se nerozhlédnout….

Výhody
  • Můžete si porovnat jednotlivé ceny titulů
  • Nemusíte nikam chodit (v případě, když si titul necháte zaslat)
  • Pokud víte přesně, co chcete, velmi ušetříte čas. Stačí jen objednat a počkat na dodání.
Nevýhody
  • Ne všechny antikvariáty mají e-shopy.
  • I antikvariáty, které e-shopy mají, na internet většinou nedají veškeré knihy z nabídky.
  • Většinou bývá stav knihy na internetu velmi dobře popsán, nebo nafocen. Ale jsou věci, které málokdy do popisu dostanou. Opakovaně se mi povedlo koupit knihy nasáklé cigaretovým kouřem nebo zatuchlinou. Cena knih nebyla nijak závratná, jejich reklamace by mě stála dost životní energie, a tak optimisticky věřím, že po několika letech „vyvanou“…

NÁKUP POUŽITÝCH KNIH V ZAHRANIČÍ

Z mé zkušenosti mohu říct, že je daleko výhodnější koupit si použitou knihu v zahraničí, než ji složitě shánět v ČR.  Ráda nakupuji přes AMAZON (amazon.co.uk nebo DE)  Bookdepository, a jistě jsou i další obchody. Pokud jste si zařídili PayPal, tak nic není nemožné 🙂

Lincoln- antikvariát, výloha..:-)
Lincoln- antikvariát, výloha..:-)
Na co pozor:
  • Pokud objednáváte v USA, hlídejte si utracenou částku.  Když totiž objednané zboží přesáhne hodnotu 22 € (opravdu €, nikoliv $), doplácí se v ČR DPH a nad hodnotu zboží (i knih) 150 € se odvádí i clo.
  • Někdy jsou knihy velmi levné (např. za 0,50 £, britský AMAZON). Ale jejich poštovné je výši +/- 4,00 £ a i když jsou od jednoho prodejce, tak účtuje poštovné za každou položku zvlášť. Někdy se nákup vyplatí, jindy ne…  Jako ostatně u více věcí…

Existují čtenáři, kteří kupují zásadně nové knihy. Jejich exemplář musí být absolutně dokonalý a dokonce na obálce nesmí být ani knihkupcovy otisky prstů. Nejlepší je, když je kniha ještě opatřena ochrannou fólií. Možná se Vám to bude zdát zvláštní, ale jsou i lidé, kteří si nepůjčí knihu z knihovny (jelikož ji předtím někdo četl). Mě osobně se to zvláštní nezdá, je nádherné, že knihy spojují tolik různých osobností, individualit, s různými čtenářskými preferencemi a nákupními strategiemi. Pro ně (Vás) snad něco příště 🙂

P.S: Doprovodné fotografie pochází ze zahraničních antikvariátů- z Corku a Lincolnu. Jak vidíte, antikvariáty jsou všude stejné 🙂

Anna Hotová, knihovnice LŠ
Anna Hotová, knihovnice LŠ