Blok proti islámu skončil

Neslavný konec BPI

Celostátní sněm v sobotu 28.5 rozpustil Blok proti islámu (BPI). Ohlásil to předseda BPI Martin Konvička. Místo toho již dnes založil nové sdružení „Iniciativa Martina Konvičky“.

Je po Bloku

Již v poledne opustili sněm někteří delegáti, kterým se nelíbilo, že vedení libovolně mění delegáty za náhradníky svého výběru. Podle místopředsedy pražské divize Radka Nováčka jich odešlo tolik, že sněm nebyl dále schopný operovat.

„Dnešní sněm byl provázen nesouhlasem některých delegátů podporujících Janu Volfovou. Krátce po zahájení pak tzv. „Vlčata“ sněm opustila. Následně sněm rozhodl o rozpuštění spolku Bloku proti islámu,” potvrdil v sobotu Miroslav Adamec, tiskový mluvčí BPI. Konvička následně stanul v čele nového uskupení s názvem Iniciativa Martina Konvičky.

„Mým posláním není boj s Janou Volfovou. Mým úkolem je zabránit islamizaci naší země a lidem otevřít oči, aby pochopili, že islám je v první řadě politická ideologie ničící lidské životy a svobodu” komentoval Martin Konvička.

Skupina, která jednání opustila, tvrdí, že rozpuštění bloku bylo plánované, protože se tím Konvička a místopředseda Petr Hampl chtějí vyhnout placení smluvní pokuty straně Úsvit – Národní koalice poté, co s nimi BPI ukončil spolupráci. Úsvit si prý nárokuje 9,5 miliónu korun.

Úsvit vymáhá pokutu

Tvrzení skupiny potvrdil i místopředseda Úsvitu Marek Černoch. „Jestli má pan Konvička dojem, že se rozpustí a tím to končí, tak se plete. Celá ta akce, kterou udělali s panem Hamplem, byla podraz na nás, na členech i na veřejnosti,“ uvedl poslanec později odpoledne. Úsvit se podle něj bude domáhat peněz i soudní cestou. Požaduje náhradu za peníze vynaložené na propagaci, ale například i na Konvičkova právníka.

Bolševické schůze

Už u prezence nevpustili některé delegáty, svévolně vyměnili delegáty za náhradníky. V pátek v 18 hodin nepřipustili na sněm delegáty z Libereckého kraje, potkával jsem lidi, které jsem neviděl už léta,“ řekl k rozhodnutí skupiny místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Sjezd podle něj připomínal „bolševické schůze ze začátku 70. let“.

Konvička měl na sněmu obhajovat svůj post poté, co koncem dubna vypověděl smlouvu se stranou Úsvit – Národní koalice (ÚNK). Krok sice začátkem května potvrdila akční rada, ale BPI se kvůli tomu rozštěpil.

„Nebylo žádné tajemství, že v Bloku jsou dva různé názorové proudy“ uvedl Nováček.

Podle prohlášení odcházejících delegátů BPI zničili podvodníci a lobbisté.

„Je po bloku“ řekla předsedkyně pražské divize BPI Jana Borkovcová.

Atur Efrati, zástupce šéfredaktora
Atur Efrati, redaktor