Zestátnit! Zestátnit! Zestátnit!

Miloš Zeman by nejraději zestátnil doly a veřejnoprávní Českou televizi.

Oznámil to proruský plátek Parlamentní listy, ve kterém se všichni tetelí radostí z toho, že si náš prezident konečně bere vzor z Gottwalda. Zemanova záliba v Gottwaldových manýrech se pomalu mění v iluzi, že smí všechno. Snad myslí na legendární historku z padesátých let, v níž komunistický prezident Novotný osobně zatýkal politické odpůrce s ujištěním od ministra vnitra „Tondo, ty jsi prezident, ty smíš všechno!“

Po jeho proslovu, že se Česká republika konečně distancuje od útlaku Ameriky a EU (našich spojenců) a že je zahraniční politika konečně „volná“, se zdálo, že už nás Zeman ničím nepřekvapí. Chyba. Hrad totiž čte v Putinových očích i ta nejtroufalejší přání. Zestátněná Česká televize s publicistikou a zprávami podle svolení vlády, resp. ministra financí, hradu, a potažmo i Kremlu, jedním z těchto přání bezpochyby je. Jako by nestačilo navýšení policejních hlídek ve chvíli po zásahu ve prospěch čínské vlajky a po zákrocích proti vlastním občanům. Teď přichází na řadu Česká televize.

Česká televize je podle Zemana „hlásnou troubou TOP 09“. Že jde o populistickou manipulaci s fakty, je přitom jasné na první pohled.

Miloš Zeman vypustil pokusný balónek, jak nás připravit o poslední svobodnou televizi v zemi. Zda budeme znovu sedět u majora Zemana nebo u repríz Sedláčkova dokumentu „Miloš Zeman a oslava Vysočiny“, sledovat každou přehlídku na Rudém náměstí a Putinovy či Ovčáčkovy tiskovky o genialitě jeho chlebodárce místo Reportérů ČT, Událostí komentářů, 168 hodin, Otázek Václava Moravce, Devadesátky a Hyde parku či Interview, je teď na politicích.

Je to jen otázka času, než vezme Zeman právo do svých rukou a všechna média zestátní. Pak si budeme moct číst jedině plátek Pravda, publikovaný pod dohledem Hradu a Kremlu.

Atur Efrati, zástupce šéfredaktora
Atur Efrati, redaktor