Kotleba – Slovenský mesiáš

Marian Kotleba je předseda strany Ľudová strana Naše Slovensko a župan (v česku hejtman) Banskobystrického kraje na Slovensku. Marian Kotleba je zaměřený směrem k extrémní pravici a stejně tak vedl své strany (bylo jich více) od začátku jeho angažování se na politické scéně Slovenska už od roku 2003. Marian Kotleba má také negativní názory na některé organizace, jako třeba Evropská Unie nebo NATO, a i tak orientuje svojí stranu. Na jeho stránkách se pravidelně objevují titulky typu: „Postavím Slovensko nad diktát Bruselu“ nebo „Nedovolíme imigrantom obsadiť Slovensko“ atd. Moc rád bych také připomenul, že Marian Kotleba má také kvůli radikálnějším výrokům zápis v trestném rejstříku.

Stalo se tak na 70. výročí Slovenské republiky, kdy na konci jeho projevu zahlásil: „Na stráž!“, což je pozdrav slovenských gardistů za 2. světové války. Podobných výroků se nebojí používat ani ve volební kampani na Banskobystrického župana, kde se nebál napsat na svůj volební leták, že: „odstraní nespravedlivé zvýhodňování nejen cikánských parazitů.“

Marian Kotleba si své názory hájí tím, že říká, že historie, jak ji známe my, se velmi překrucuje a velmi rád odkazuje s touto souvislostí na nacistického prezidenta Slovenské republiky Jozefa Tisa.

Toto vše nás vede jen k jedné otázce. Je Marian Kotleba pro nás, jakožto pro Evropu, nebezpečný?

Podle mě ano, ale jen v případě, že uprchlíci budou nadále očerňováni většími politickými stranami na Slovensku či Česku, aby se lidé typu Mariana Kotleby mohli prezentovat jako jediné a nejlepší řešení na uprchlickou otázku. Jestli se tak bude dít, může se stát, že těchto lidí se bude objevovat více po celé Evropě.

Eli Loukota, redaktor
Eli Loukota, redaktor