יום השואה 2016

Jak pravděpodobně víte, Den vzpomínání na šoa a na hrdinství je jedním z moderních svátků a je v Izraeli od roku 1953 považován za pamětní den.

Možná už ale nevíte, jakými způsoby si můžete připomenout tento den i v České republice. Zástupci naší redakce se rozhodli zajít na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se konal již jedenáctý ročník připomínkové akce, pořádané Institutem Terezínské iniciativy. Koncept celé akce spočívá ve veřejných setkáních v předem domluvených lokacích po celé republice. Když už na toto místo přijdete, dostanete tématické informační materiály a případně i několik jmen obětí šoa s datem narození a úmrtí.

Na mě tato akce, o které jsem se dozvěděl až ráno Dne šoa na Facebooku, zapůsobila svou velmi silnou a smutnou atmosférou, která ve mně zanechala mnohem hlubší pocity než ranní školní projekt. Jak jsem čekal ve frontě na čtení a poslouchal jednu paní, která četla jména ze svého papíru, dolehla na mě plná váha toho, že některým obětem nebylo ani pět let a byly zabity jen kvůli svému původu.

Pokud by Vás tato akce na připomínku přibližně šesti milionů Židů, kteří zemřeli ve Druhé světové válce, zaujala, můžete se podívat po dalších informacích třeba na její Facebookovou stránku:

https://i1.wp.com/www.lauderky.cz/wp-content/uploads/2016/02/matej-e1456434238878.jpg?resize=230%2C173

Matěj Knop, editor

Autor: Matěj Knop

Matěj je studentem tercie LŠ. V redakci školního časopisu je od jeho vzniku a zabývá se hlavně grafikou.