Trampoty jidiš dohazovače

Gimpel Beynish der shadkhen

Gimpel Beynish der shadkhen, tedy Gimpl Bejniš, dohazovač, to je název prvního židovského komixu v jazyce jidiš, který začal vycházet v roce 1912 v newyorském deníku Di varheyt (Pravda) a pocházel z pera kreslíře a scénáristy Samuela Zagata (1887-1964). Samuel Zagat byl původně litevský Žid, který mluvil jidiš jako mateřským jazykem a do Spojených států emigroval se svými rodiči jako dítě v roce 1893. Louis B. Miller, šéfredaktor deníku Di varheyt, ho najal v roce 1912 nejprve jako politického karikaturistu. Nicméně Zagatův talent se naplno projevit až tehdy, když dostal prostor vytvořit si vlastního komiksového hrdinu – a tím byl právě Gimpl Bejniš.

Samuel Zagat

Co začalo jako experiment, se stalo jednou z nejoblíbenějších rubrik celého deníku. Komické příběhy dohazovače Gimpla, kterého potkává jedna katastrofa za druhou, byly pevnou součástí stránek Di varheyt až do roku 1919, kdy deník zanikl. Samuel Zagat pak přešel jako karikaturista do jiného jidiš deníku, do Forverts, kde setrval až do své smrti, ale Gimpla už nevzkřísil.

Historický kontext

Význam Gimpla Bejniše je v první řadě v tom, že je to vůbec první pravidelně vycházející jidiš komiks na světě, a pak také v unikátním zachycení dobové společnosti. Dohazovač Gimpl je ve svých příbězích konfrontován s americkou realitou, která se velmi odlišuje od reality židovských štetlů v Evropě, odkud instituce dohazovače pochází. V Americe se čím dál tím častěji  sňatky obejdou bez předchozí domluvy a bez zprostředkování, někdy si dokonce – k hrůze dohazovačově – dívky své budoucí manžely hledají úplně samy. A nebohý Gimpl neustále naráží… a čtenář se baví. Není náhodou, že na stejné stránce, jako vycházel Gimpl, otiskovala Di varheyt i inzeráty na seznámení…

O překladu

Jidiš komiks do češtiny pod titulem Gimpl Bejmiš (protože böhmisch = český) překládá redaktor Jew’s News Petr Jan Vinš, a proto se můžete již brzy těšit na ukázky.

Níže si můžete v jidiš originále prohlédnout první číslo trampot pana dohazovače, které vyšlo v Di varheyt 8. prosince 1912.

1. díl Gimpla
1. díl Gimpla