Kupujeme knihu I. knižní veletrhy v ČR

V tomto příspěvku bych se s vámi chtěla podělit o několik tipů, jak získat vaši oblíbenou knihu. Samozřejmě legální cestou a za co nejpřijatelnějších cenových podmínek. Předem upozorňuji, že za to, že nové knihy nebudete mít kam dát, zodpovědná nejsem.  V četbě pokračujete jen na vlastní nebezpečí 🙂 .

 Rozhodovala jsem se, jestli článek bude obludně dlouhý a vyčerpávající, nebo obludně dlouhý, ale rozdělený na několik příspěvků a tudíž to nebude pro psychiku tak zdrcující. Jak název napovídá, právě čtete příspěvek věnovaný knižním veletrhům v ČR,  a tak svůj výtvor poněkud dělím.  Do budoucna se můžete těšit na antikvariáty a na nákupy knih v zahraničí.  Teď vzhůru na veletrh 🙂 .

SVĚT KNIHY

Začnu tím nejaktuálnějším. V Praze se každoročně pořádá knižní veletrh, SVĚT KNIHY. Letos, v roce 2016 proběhne 12. – 15. 5., opět na výstavišti v Holešovicích. Více o veletrhu zde: http://www.svetknihy.cz/cz/menu/

 Každý ročník má svého „čestného hosta“, pro letošní 22. jsou hostem Severské země. Tak pokud rádi čtěte severskou tvorbu-  třeba Nesba, Larssona, popř. jiné, a chybí vám ve vašich knihovničkách, tak si skoro myslím, že je na Světu knihy seženete. Samozřejmostí je rozsáhlý doprovodný program a obrovské množství nakladatelů a jejich knih. Knihy na veletrhu často seženete s výraznou slevou, nebo za nakladatelskou cenu. (= cena nákladová bez marže, která může být až 30%).

Za tuto cenu se dají knihy velmi často sehnat jak na internetových stránkách nakladatelů, tak na knižních veletrzích.  Na Světu knihy se rovněž dají koupit velmi levně knihy s drobnými defekty- lehce oražený roh vazby, lehce ohnuté  listy… Pro nakladatele je výhodnější se defektních nebo hůře prodejných titulů takto zbavit, než aby zabíraly místo ve skladech.

Na Světě knihy se mimo knih nových nebo s defektem často vyskytují i knihy antikvární, LP desky, deskové hry. Žánrově je zastoupena odborná literatura i beletrie. V minulých letech se na veletrhu prezentovaly i různé instituce (např. Městská knihovna s bibliobusem, mohli jste si vyzkoušet elektronické čtečky, své publikace nabízel  Památkový ústav). Myslím, že každý si svůj stánek najde.

Chystáte se na veletrh? Já určitě. A pro sebe i pro vás jsem si připravila několik dobrých tipů pro návštěvníka veletrhu. A také postřehy, jak to asi stejně dopadne.

  •    Rozmyslete si předem, které nakladatele chcete nejvíc  vidět a vydejte se k jejich stánku (naštěstí při vstupu na veletrh dostanete plánek s vyznačenými stánky).

REALITA: Stejně tam nedojdete, nebo vše utratíte po cestě při hledání stánku. Na místě určení se budete jen smutně dívat…

  •     Předem si rozmyslete, co a za kolik chcete koupit. A to taky koupíte. A nic jiného…

REALITA:  Zásady jsou tak krásná věc! A proto si koupíte jen to, pro co jste šli (pokud tedy najdete stánek).  A k tomu ještě miliardu jiných knih, o kterých jste v životě neslyšeli, ale musíte je prostě mít. A za tu cenu! No nechte je tam. Do konce života byste si to vyčítali..:-)

  •     Je vhodné vzít si s sebou velkou tašku a batoh, ať pak člověk nejde ověšený/á  jako vánoční stromeček (pardon, lepší příměr mě nenapadl), cílem je vypadat elegantně a intelektuálně. Jsem přece čtenář a miluji knihy.

REALITA: Z bran výstaviště se po několika hodinách vynoří obrovský chrostík. Chrostík je malá larva, která žije ve vodě a oblepí se pískem, kamínky a ulitkami. Její tělo není pod nánosem nalepených předmětů vůbec vidět. Ano, budete ověšeni taškami s knihami tak, že vaše tělo nebude absolutně vidět. Budete se valit na tramvaj setrvačnou silou, a zcela jistě nebudete vypadat ani intelektuálně, ba ani elegantně. A bude vám to totálně jedno, neb nesete ulovenou knižní kořist.:-). 

  •  Přece neutratím celou výplatu. Musím se krotit.

REALITA: Nekrotíte se. Utratíte celou výplatu a ještě zadlužíte generace, které přijdou po vás… A jakmile dluhy alespoň částečně splatíte (periodicita dopisů od exekutora se zmenší na jeden týdně), tak bude nový knižní veletrh.

  •   Autogramiády a doprovodné programy mě nezajímají, půjdu radši domů a tam budu dělat něco užitečného. Třeba se učit.

REALITA: Někdo sbírá Pokémony, někdo podpisy. Sice už je nepřiřadíte k autorovi a ke knize, ale JSOU TAM! A vůbec, stačí si je přečíst, a hned víte, u koho jste stáli tu hodinovou frontu. Takže …A.loi..s Jir..ás.ek.. Hm, to je divné. Alois Jirásek je už přece po smrti, ten to asi nebude… Tak to zkusíte přečíst ještě několikrát (Jiránek? Jirous? Němcová?)  a  přinejhorším  se obrátíte na katedru Pomocných věd historických na FF UK. Ale podpis máte.

  •       Koupím knihy jako dárek!

REALITA: Splněno! Ale počkat, ta kniha by se MI mohla líbit, tahle také, ty jo, tahle bude úplně úžasná… Hm. Nechám si je všechny. Taky si nějaký dárek zasloužím, když jsem tak skvělý/á. Koupím jim něco jiného…zas příště….možná..

Tak doufám, že jsem vám tímto přehledem moc a moc pomohla a budete velmi zásadoví. Po veletrhu se stavte u mě v knihovně, nebo mi napište mail. Budu se těšit na vaše nákupy a zážitky. Já nějak tak tuším, že se můj seznam  zásad opět nezrealizuje a  velmi  se rozšíří.

Z dalších veletrhů (na kterých jsem ještě své zásady nemohla uplatnit) bych ráda zmínila :

TABOOK

Tabook je veletrh, který se koná v říjnu v Táboře. Program na rok 2016 jsem ještě nenašla, na  WEBU i na facebookových stránkách  je avizován pouze program ročníku 4., který proběhl v roce 2015. Tabook začínal jako veletrh malých, drobných nakladatelů, nyní se už prezentuje jako Mezinárodní veletrh dobrých malých nakladatelů. Program bývá velmi pestrý, autorská čtení, prezentace knih, nakladatelů. A Tábor je nádherné město. Takže je ideální spojit výlet do Tábora s nákupem knih. Co může být krásnějšího?

PODZIMNÍ KNIŽNÍ VELETRH

Na jihu Čech ještě chvilku zůstaneme. Ještě větší tradici, než Svět knihy, má Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Letošní 26. ročník se koná 15. a 16. října, více na stránkách veletrhu .  Jeho letošním mottem jsou úvodní slova české hymny: Kde domov můj? Můžete se těšit na knihy o migraci, stavitelství.  Vypadá to moc dobře a zajímavě, že?

KNIHEX

Pokud chcete zůstat při svých výpravách za knihou v Praze, vřele doporučuji KNIHEX.  Je to spíš jarmark než veletrh, a opět se můžeme setkat s menšími nakladateli. Koná se minimálně dvakrát ročně, je letní a zimní. Místo jarmarku není přesně dáno, býval na Náplavce, ale letošní letní KNIHEX se pořádá 19. 6 na Štvanici.  Doporučuji sledovat aktuální informace buď na WEBU, nebo facebooku.

POLABSKÝ KNIŽNÍ VELETRH

Aby byl výčet dokonalý, musím připomenout Polabský knižní veletrh, který se koná  každoročně v září v Lysé nad Labem.  Program na letošní rok na stránkách veletrhu ještě není, ale můžete čekat knihy za výhodné ceny a výborný doprovodný program- každý rok tam bývají autogramiády, nebo např. poradna Receptáře. Pokud máte třeba nějaký zásadní problém (květiny vám rostou moc, moc málo, něco neznámého je sežralo, snědl je soused- jak postupovat při žalobě), tak vám tam jistě kvalifikovaně poradí. Současně s knižním veletrhem na výstavišti v Lysé probíhá i výstava Domov a teplo. Rovnou si můžete vybrat nádherná kachlová kamna, ke kterým se pak spolu s kávou a novou knihou (pořízenou na tomto, nebo jiném knižním veletrhu)  posadíte za sychravých podzimních večerů…

Anna Hotová, knihovnice LŠ
Anna Hotová, knihovnice LŠ