„Golanských výšin se Izrael nikdy nevzdá“ tvrdí Netanyahu

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu v neděli sedmnáctého uvedl, že Golanské Výšiny navždy zůstanou v rukou Izraele. Jediný židovský stát světa tuto část Sýrie dobyl při šestidenní válce v roce 1967 a část výšin nadále ovládá, zbytek připadl Sýrii.

„Golanské výšiny budou vždy v izraelských rukou, Izrael je nikdy neopustí,“ prohlásil Netanyahu na mimořádném zasedání kabinetu vlády, které se odehrávalo symbolicky zrovna ve výšinách. Dále vyjádřil svoje pochybnosti nad stabilizací Sýrie po devastující občanské válce. Premiér Netanyahu rovněž prohlásil, že se nebude stavět proti diplomatickému úsilí stabilizovat Sýrii, dokud to nebude na úkor bezpečnosti státu Izrael. Zdůraznil, že hranice měnit nehodlá, že je načase, aby svět konečně uznal svrchovanost Izraele nad Golanem. “ Devatenáct let, po které byly Golany v syrské okupaci, sloužily jako místo pro bunkry, ostnaté dráty, miny a agresi – sloužily válce. Celých devětačtyřicet let, co jsou Golany pod kontrolou Izraele, slouží agrokultuře, turistice, ekologickým aktivitám a výstavbě – slouží míru,“ prohlásil premiér podle jeruzalémského serveru Jerusalem Post(link). Řekl také, že Golany byly součástí Svaté země již ve starověku, což dokazují zůstatky tamních synagog nalezené archeology. Je nutno však podotknout, že jak izraelští, tak palestinští politici s oblibou mluví o archeologických nálezech jako o důkazech, že jejich lid byl na území Judey dříve.

Britská agentura Reuters poznamenala, že Netanyahuovo vyjádření je známka pro USA a Rusko, že strategicky položené výšiny by měly být vyjmuty z jakékoli dohody o ukončení dlouho trvající války v Sýrii a o budoucnosti té země. Podle premiéra, který o této záležitosti mluvil přes telefon s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, by nakonec měly být ze syrského území vytlačeny síly Hizballáhu, Islámského Státu a Íránu. Írán, který patří mezi hlavní nepřátele Izraele, a libanonské teroristické hnutí Hiballáh, které podporuje Teherán, podporují syrského prezidenta Bašara al-Asada v boji s protivládními frakcemi a IS. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má Sýrie, je pásmo, jež střeží OSN. Na izraelské straně slouží mimo jiné i pár vojáků AČR.

Atur Efrati, zástupce šéfredaktora
Atur E. Efrati, redaktor