Lauderovy školy a tajemná komnata díl 2: Cestujeme s knihou (?)

Česká klasická literatura

Slunečné počasí začíná evokovat prázdniny, dovolenou a cestování. A pro čtenáře se nabízí otázka: Vzít knihu, či nevzít knihu? Pro inspiraci nabízím několik tipů, které mohou při řešení této životně důležité otázky pomoci: Tento příspěvek se týká především české beletrie, příště se podíváme i do odbornějších sfér 🙂

Vydáváte se na cestu a máte rozečtené třeba Osudy dobrého vojáka Švejka. Co uděláte?

a) NEVEZMU SI KNIHU

Švejk zůstane doma- tedy ve vězení, visící za záchrannou brzdu, nebo v zajetí. V jaké fázi ho opustíte, tak tam ho po návratu naleznete.

 b) VEZMU SI KNIHU

Kniha je důležitější, týden na vandru v jednom tričku se dá přežít, ale ta hrozná nejistota, jak to dopadne, nikoliv. Vaši kamarádi a spoluvandrovníci budou mít poněkud jiný názor, ale když kniha váží asi tak 2 kg a zabírá půlku batohu, tak je přece každému jasné, že rezervní oblečení je zbytečný luxus! Sice cestu dokončíte pouze ve Švejkově společnosti, ale kniha je nakonec nejlepší přítel člověka….

 c) „VEZMU SI KNIHU“ = E-BOOK

U autorů, kteří jsou mrtví více než 70 let a nemají dědice se uvolňuje autorské právo  a díla jsou volně šiřitelná. Ano, také si myslím, že je morbidní čekat na něčí skon, ale zákon je velmi necitlivý a podobné „maličkosti“ neřeší. Některé větší knihovny tato osiřelá díla digitalizovaly a zdarma, volně a legálně poskytují na svých stránkách. Můžete si je i stáhnout do telefonu, nebo čtečky, jsou k dispozici v různých formátech. Na rozdíl od některých stránek nabízející e-books, není nutná registrace.

Městská knihovna v Praze:

Díla Haška, Němcové, Máchy… Více zde

Google Books

Společnost Google již několik let digitalizuje dokumenty. Nejdřív začala s digitalizací dokumentů v amerických knihovnách, pak rozšířila spolupráci i na různé národní knihovny (v ČR spolupracuje s NK.) Ve fondech amerických knihoven se nachází i velké množství bohemik, např. to, z kterého pochází obrázek v úvodu, bylo vydáno v Praze v roce 1855 a momentálně se nachází v knihovně University of Chicago. Celou knihu (a mnohé další) si můžete do svých čteček stáhnout ve formátu PDF. Při vyhledávání je dobré zatrhnout, že vás zajímá CELÁ KNIHA, ne jen náhled.

Archive.org

Zde také najdeme velké množství digitalizovaných dokumentů jako na Google books,. Sama jsem tam beletrii nikdy moc nehledala, ale odborných bohemik tam najdete vcelku dost. O nich příště.

Kramerius- Národní knihovna, monografie

Dle mého názoru uživatelsky ne tak příjemný systém jako výše zmíněné. Musíte mít nainstalované Djvu pro prohlížení, stránky dokumentu otevíráte postupně, vygenerovat PDF si sice můžete, ale jen v omezeném rozsahu. Ale na druhou stranu, když si toužíte přečíst třeba Ubohého Ilju od Gisely Náchodské z roku 1890, tak taková drobnost jako technická nepřejícnost vás přece neodradí…

AUDIOKNIHY

Oproti e-knihám mají tu výhodu, že během jejich poslechu můžete jít třeba po hřebenu hory. S klasickou nebo e-knihou samozřejmě můžete také, ale přece jen, stačí trochu napínavější děj a zjistíte, že nejste ani Storm z X-Manů, nebo Superman, ba ani létající Čestmír. Audioknihy si také můžete pouštět v noclehárně pro unavené cestovatele (aniž byste někoho obtěžovali svitem displeje). Audioknihy se dají rovněž „číst“ i v naprosté tmě, výpadky proudu jsou velmi nevyzpytatelné… Co může být lepšího, než se s kamarády za svitu svic sázet, jestli Viktorka nakonec dojde svého štěstí s Černým myslivcem…

U audioknih je větší problém s autorskými právy, než u knih tištěných. Na vzniku audioknihy se podílí herci, zvukoví specialisté, režiséři.. Využít můžete např. audiotéku, kterou provozuje

Český rozhlas

Asi nejrozsáhlejší audio-knihovna klasických děl z produkce Českého rozhlasu. Němcová, Tyl, Jirásek…..  .

Myslím si, že většinu výše zmíněných odkazů určitě znáte a používáte. Využít knihy v PDF můžete i v případě, kdy je povinná četba v kritickém předmaturitním nebo předzkouškovém období beznadějně rozpůjčována.

V každém případě, příjemnou zábavu .-)

Anna Hotová, knihovnice LŠ
Anna Hotová, knihovnice LŠ

Jeden komentář u “Lauderovy školy a tajemná komnata díl 2: Cestujeme s knihou (?)”

Komentáře jsou uzavřeny.