Čínský prezident se vlajek zřejmě nedočká. Vlajky náhle zmizely.

Čínský prezident se vlajek zřejmě nedočká. Vlajky náhle zmizely.

Z vybrané trasy mezi Letištěm Václava Havla k Pražskému hradu zmizely české a čínské vlajky vítající čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Velkou část čínských vlajek v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské v noci na sobotu někdo potřísnil barvou. Čínský prezident Si Ťin-pching do ČR přiletí v pondělí.

Pachatel nedopaden

Pachatelé k „poškození“ zhruba 100 vlajek i billboardů použili vyfouknutá vejce naplněná šedivou, černou nebo modrou barvou. Policie po pachatelích stále pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena. Již v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce. Policie nyní řeší otázku zda muž, který odřízl českočínské vlajky, spáchal trestný čin nebo jen přestupek.

Ovčáček obvinil TOP 09

Podle sobotního vyjádření Ovčáčka nese za poškození vlajek odpovědnost dejvická TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova „pomýleného spratka“. Celé věci se již stihlo všimnout BBC, to o celé věci natočilo reportáž. (článek ONLINE)

Zde jsou k nahlédnutí dvě ukázky z oficiálních prohlášení mluvčího hradu Jiřího Ovčáčka:

Proč jsou vlajky natolik kontroverzní záležitostí?

To vyvěšování rudých vlajek má několik vad na „kráse“. Jednak honosně vítáme prezidenta státu, který není zrovna vzorem uctívání lidských práv. Navíc není v Česku zvykem vítat státníky tímto způsobem (jinde v zahraničí ano). Proč najednou ta změna? Navíc takto se bohužel neslaví ani naše státní svátky. To vlajky není skoro vidět. Dále BIS varuje, že aktivita čínských agentů je v zemi nebývale vysoká, Číňané skupují jednu českou firmu za druhou (aniž by to přineslo například nová pracovní místa) a financovali i tyto uvítací vlaječky. Ve světovém tisku se pak objevuje, jak se Češi na čínského prezidenta těší, že se našemu národu plní sen. V neposlední řadě má pak vyvěšování rudých praporů v naší vlasti velmi nepříjemnou pachuť…

Obchodovat s Čínou? Ano, proč ne. Ale čestně, rovně a bez poklonkování.

UPDATE: JIŘÍ OVČÁČEK NA SVÉM TWITTEROVÉM ÚČTU UVEDL, ŽE VLAJKY PODÉL CESTY BUDOU ZA KAŽDOU CENU NA SVÉM MÍSTĚ. SPEKULUJE SE, ŽE VLAJKY BYLY ODVEZENY POUZE DO ČISTÍRNY.

FOTOGALERIE

zdroj : www.svobodneforum.cz (odkaz na článek zde)