Islám…?

V roce 2015 byla Česká republika označena organizací OSN za jednu z nejméně tolerantních evropských zemí vůči uprchlíkům. Toto tvrzení podporuje fakt, že je Česká republika jednou z nejméně vyhledávaných destinací uprchlíků. Je tedy zajímavé psát o situaci v zemi, ve které se nachází asi desetkrát méně běženců, než v Německu. I to vypovídá o postavení české společnosti vůči uprchlíkům.

Zhruba 80% uprchlíků jsou muslimové. A to, že má česká společnost špatné a zavádějící informace o muslimských uprchlících celkově vypovídá to, kolik podporovatelů mají hnutí jako například Blok proti islámu. A tak se pokusme podívat na normálního muslima okem člověka úplně nového.

Všechna tři významná monoteistická náboženství, ať už křesťanství , islám nebo judaismus se snaží dávat lidem v životě smysl, vysvětlit jim proč tady na zemi vlastně vůbec jsou. Stejně jako je pro normálního nevěřícího člověka důležité mít dobrou práci, rodinu, tak podobně je to důležité pro člověka věřícího. Avšak to se nemusí vždy povést, manželství se může rozpadnout, ze zaměstnání může být člověk vyhozen a tak podobně. Náboženství dává člověku takovou jistotu, něco, na co se může vždy spolehnout. A proto mi nedává smysl teorie, že islám je náboženství, které podněcuje k nenávisti, a zabíjení. Jde jen o to jak si člověk náboženské texty vyloží – a špatně si je můžou vyložit jak příznivci Islámu, tak křesťanství nebo judaismu – například organizace LRA, tedy teroristická organizace, která operuje v Africe a má základy v křesťanství. A jsou i státy, které by se daly definovat jako mírumilovné, a většina populace je muslimská – jako například státy na jihovýchodě Asie (Indonésie apod.), nebo státy ve kterých je muslimská menšina která žije převážně poklidným a mírumilovným způsobem života (většina států Evropy nebo státy jako například Filipíny)

alfie
Alfie Wills, redaktor

2 komentáře u „Islám…?“

  1. Filipíny i Barma (Myanmar) rozhodně nejsou většinově muslimské…

    1. Tímto bych se chtěl omluvit za chybu v článku ‚Islám..?‘. Barma ani Filipíny doopravdu nejsou převážně muslimské státy. Alfie si nezkontroloval pravdivost zdrojů ze kterých čerpal a mně a editorovi tato chyba taky utekla.
      Tímto se omlouvám všem čtenářům a doufám v to, že se podobné chyby nebudou opakovat.
      Jakub Kuthan, šéfredaktor

Komentáře jsou uzavřeny.